Email marketing – podstawowe pojęcia

Mailing jest jedną z najbardziej popularnych form promocji w ramach marketingu cyfrowego. Za wykorzystaniem tego narzędzia przemawia chociażby fakt, że w myśl przepisów prawa możemy wysłać naszą komunikację jedynie do osób, które wyraziły na to zgodę, więc jest to tzw. permission marketing. Co trzeba wiedzieć o email marketingu?O powodzeniu bądź porażce kampanii mailingowej w głównej mierze decydują dwa elementy: wybór grupy docelowej oraz przygotowana komunikacja mailowa.

Wybór grupy docelowej ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia mailingu i powinien wpływać także na kształ finalnej komunikacji. Jeśli mamy wypromować nasz nowy produkt lub usługę możemy wyobrazić sobie wybór kilku możliwych grup docelowych:

  1. Istniejący klienci firmy. Te osoby już nas znają, więc w komunikacji z nimi powinniśmy skupić się na korzyściach płynących z wykorzystania nowego rozwiązania.
  2. Potencjalni klienci firmy, których znamy. Mogą do nich należeć np. czytelnicy naszego newslettera, którzy do tej pory nie zdecydowali się u nas na zakup. W tym przypadku byłoby super, gdybyśmy mogli dopasować komunikację do zainteresowań naszych czytelników. Czyli np. informację o nowych perfumach w ofercie wysłalibyśmy tylko do tych osób, które czytały w newsletterze o sposobie doboru zapachów do okazji, a do osób, które czytały porady dotyczące aranżacji wnętrz moglibyśmy wysłać informację o nowych wzorach zasłon, wertykali i / lub żaluzji.
  3. Potencjalni klienci firmy, których nie znamy. W tym przypadku będzie to wysyłka do osób, które zapisały się na newslettery zewnętrznych firm i wyraziły zgodę na otrzymywanie także komunikacji marketingowej od partnerów. W takiej sytuacji nasza kampania powinna zawierać nie tylko informacje o nowej usłudze / produkcie, ale także o naszej firmie.

Grupę docelową możemy także zawężać za pomocą dodatkowych kryteriów. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy korzystamy z możliwości wysyłki do zewnętrznych baz (z reguły im mniejszą grupę docelową wybierzemy tym mniej zapłacimy za mailing). Takie zawężenie może być dla nas istotne wówczas gdy mamy relatywnie wielką bazę kontaktów, a dużo produktów / usług do wprowadzenia na rynek. Przy uszczegóławianiu drupy docelowej możemy kierować się informacjami deklaratywnymi np. oznaczenie przy zapisie na newsletter zainteresowania komputerami przenośnymi lub behavioralnymi np. wybór tylko tych czytelników newslettera, którzy w ostniej wysyłce kliknęli na tekst poradnikowy nt. wyboru laptopa.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość powinniśmy starać się korzystać z kryteriów behavioralnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta nasze deklaracje (nawet te szczere) z czasem mogą się dezaktualizować. Dlatego dużo lepiej polegać na informacji pochodzącej z bieżącego zachowania naszych czytelników niż deklaracji, która może pochodzić z bardzo dawna.

Dodatkowo jeśli nasza baza zawiera informacje deklaratywne wówczas powinniśmy się starać te dane aktualizować, a jeśli jest to z jakiś przyczyn niemożliwe, uzupełniać o dane behavioralne.

Na koniec podstawowe wskaźniki, które powinniśmy obserwować oceniając skuteczność mailingu:

BR – bounce rate, czyli współczynnik odbić (wiadomości niedostarczone w stosunku do całej wysyłki) im niższy jest ten współczynnik tym lepiej. Jeśli widzimy, że BR zaczyna rosnąć jest to sygnał, że z naszą bazą dzieje się coś złego (np. dezaktualizuje się) i trzeba podjąć kroki zaradcze.

OR – open rate, czyli współczynnik otwarć (wiadomości otwarte przez naszych czytelników w stosunku do całej wysyłki) im wyższa wartość tym lepiej.

CTR – click trough rate, czyli współczynnik kliknięć (kliknięcia w linki w mailingu w stosunku do całej wysyłki) im wyższa wartość tym lepiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s