Co to jest SEM i dlaczego na świecie jest bardziej popularny od marketingu?

SEM, czyli Search Engine Marketing, to marketing w wyszukiwarkach. Najkrótsza definicja ma postać prostego wzoru: SEM = SEO + PPC. Już śpieszę z wyjaśnieniem, co znaczą pozostałe dwa skróty.

SEO, czyli Search Engine Optimazation, to optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek. Działania SEO, są długotrwałe i obejmują odpowiednią budowę strony, pozyskiwanie linków (coraz mniej istotne wg Google’a) i tworzenie wartościowych treści (coraz bardziej istotne wg Google’a).
Budowę strony z reguły zleca się zewnętrznej agencji, więc warto już na etapie briefa zaznaczyć, że strona ma być „SEO friendly”.
Jeśli postawimy na budowanie kompetencji własnych i / lub swojego zespołu w zakresie SEO, to ten element działań w wyszukiwarkach możemy mieć względnie za darmo. Za budowaniem kompetencji wewnątrz organizacji przemawia też kierunek zmian w algorytmach wyszukiwarek, który coraz bardziej promuje unikatowe i wartościowe treści.
Upraszczając sytuację, kiedyś było tak, że strona, do której linkowała największa liczba witryn była pierwsza w wynikach wyszukiwania organicznego. Zaowocowało to pojawieniem się farm linków i wielu firm świadczących usługi pozycjonowania polegające na wpisywaniu adresu promowanej strony w możliwie wielu serwisach www.
Z czasem algorytmy wyszukiwania zaczęły się zmieniać i teraz jeśli wierzyć zapewnieniom Google’a większe znaczenie od liczby linków zewnętrznych ma jakość treści znajdujących się na naszej stronie.

Drugi element układanki to PPC, czyli Pay Per Click, który oznacza reklamę w wyszukiwarkach. W przeciwieństwie do SEO efekty z PPC możemy mieć od zaraz, ale niestety będziemy musieli za nie zapłacić licytując stawkę za naszą reklamę…

Powyższe dwa akapity hasłowo przybliżają SEM i jego dwoistą naturę. Co sprawia, że SEM jest tak popularny? Odpowiedź jest prosta. Wyszukiwarki są obecnie najczęściej odwiedzanymi stronami. W Polsce np. z wyszukiwarki Google (oraz powiązanych serwisów) korzysta 94,1% internatów, czyli ponad 23 000 000 osób, a to oznacza, że jeśli chcemy kierować swój przekaz marketingowy do użytkowników internetu musimy być w wyszukiwarce i to w możliwie najlepiej widoczni w swojej kategorii.

Już jutro postaram się dodać nieco praktyki do powyższego opisu teoretycznego. Zapraszam na bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s